Aktualności
Zdjęcie Artykułu

Z dawna Polski Tyś Królową

Trzeciego maja w Kościele katolickim w Polsce obchodzone jest święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Pojawienie się tytułu Matki Bożej jako Królowej Polski sięga drugiej połowy XVI wieku, kiedy to Grzegorz z Sambora po raz pierwszy nazywa Maryję Królową Polski i Polaków.

Historia dynamicznego rozkwitu kultu Maryi Królowej Polski wiąże się kilkoma objawieniami Matki Bożej włoskiemu ojcowi Juliuszowi Mancinelliemu z zakonu jezuitów. Maryja poleciła mu, aby nazwał ją Królową Polski: "A czemu mnie Królową Polski nie zowiesz? Ja to królestwo wielce umiłowałam i wielkie rzeczy dlań zamierzam, ponieważ osobliwą miłością ku Mnie pałają jego synowie." Treść tych objawień rozprowadzał m.in. św. Andrzej Bobola, autor tekstu ślubów lwowskich. Już w latach trzydziestych XVII w. dążył on do uroczystego uznania w ślubowaniach przez króla Polski, Jana Kazimierza, Matki Bożej Królową Polski, co zostało spełnione we Lwowie dopiero w 1656 r. 

Święto NMP Królowej Polski będące wyrazem wiary Narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i wciąż doświadczają za jej pośrednictwem, od roku 1923 r. obchodzone jest dnia 3 maja dla podkreślenia łączności z uchwaloną 3 maja 1791 roku pierwszą konstytucją polską, której preambuła zaczyna się wezwaniem: "W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego".

Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto podniesione zostało podniesione do rangi uroczystości.

 

Maj miesiącem Maryi

W Kościele Katolickim maj jest miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Nabożeństwa majowe, których centralną częścią jest Litania Loretańska, są odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach.

W naszym kościele parafialnym "Majówki" odprawianę są jak co roku o godz. 17.00.

 

Powrót
Ogłoszenia parafialne
Ks. proboszcz składa podziękowania parafianom za bieżące utrzymywanie czystości w świątyni.
Porządek Mszy Św.
 
 
Dni powszednie
Msze św. - godz. 700

Niedziele i Święta
Msze św. - godz. 900 i 1100 
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Liczba odwiedzin: 13653705
© 2012 Parafia rzymskokatolicka pw. MB Częstochowskiej w Giełczwi. Realizacja Sulimo