Aktualności
Zdjęcie Artykułu

Tydzień Miłosierdzia - "Caritas dla rodziny"

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił je dla całego Kościoła.
 
Inspiracją  dla ustanowienia  tego święta  było pragnienie  Jezusa, które przekazała
św. Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego. Która dusza  przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski(Dz. 699).
 
Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczyna obchodzony w tym roku pod hasłem „Caritas dla rodziny” Tydzień Miłosierdzia. Jest on okazją do wsparcia polskich rodzin przez wspólnoty parafialne modlitwą, miłością i pomocą miłosiernego serca.Przygotowaniem do tego święta jest nowenna polegająca na odmawianiu przez dziewięc dni, poczynając od Wielkiego Piątku, Koronki
do Miłosierdzia Bożego. Święto Miłosierdzia Mojego wyszło z wnętrzności [Moich] dla pociechy świata całego (Dz. 1517) – powiedział Pan Jezus do św. Faustyny. Celem Tygodnia Miłosierdzia jest budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych, realizowanie tych wskazań, które wyraziła św. Faustyna w modlitwie: „Dopomóż mi Panie Boże Wszechmogący, by moje oczy, usta, ręce, serce i nogi były miłosierne”. 
Miłość chrześcijańska, czyli caritas, wpływa na budowanie postawy wyrażanej czynami miłosierdzia. Miłość bliźniego nierozdzielnie związaną z miłością Boga objaśniają uczynki miłosierdzia względem ciała:
 • Głodnych nakarmić,
 • Spragnionych napoić, 
 • Nagich przyodziać,
 • Podróżnych w dom przyjąć,
 • Więźniów pocieszać,
 • Chorych nawiedzać,
 • Umarłych pogrzebać.

 oraz uczynki miłosierdzia względem duszy:

 • Grzeszących upominać,
 • Nieumiejętnych pouczać,
 • Wątpiącym dobrze radzić,
 • Strapionych pocieszać,
 • Krzywdy cierpliwie znosić,
 • Urazy chętnie darować,
 • Modlić się za żywych i umarłych.

 

Od 8 grudnia bieżącego roku do 20 listopada 2016 trwać będzie Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Papież Franciszek w bulli „Misericordiae vultus” opisał najistotniejsze cechy Bożego miłosierdzia. "Fundamentem konstrukcji podtrzymującej całe życie Kościoła jest miłosierdzie” - czytamy w papieskim dokumencie.

 

Powrót
Ogłoszenia parafialne
Ks. proboszcz składa podziękowania parafianom za bieżące utrzymywanie czystości w świątyni.
Porządek Mszy Św.
 
 
Dni powszednie
Msze św. - godz. 700

Niedziele i Święta
Msze św. - godz. 900 i 1100 
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Liczba odwiedzin: 13653848
© 2012 Parafia rzymskokatolicka pw. MB Częstochowskiej w Giełczwi. Realizacja Sulimo