Aktualności
Zdjęcie Artykułu

Odpust parafialny ku czci św. Izydora

W maju, kiedy przyroda w pełnej okazałości rozkwita swoim pięknem, a prace polowe trwają z pełnym zaangażowaniem, rozpoczyna się okres nabożeństw, modlitw o urodzaje. 15 maja wspominamy świętego Izydora, patrona rolników.
Ku jego czci 10 maja b.r. odbył się w naszej parafii odpust. Mszę świętą koncelebrowali ks. Krzysztof Stanicki – Proboszcz Parafii Giełczew oraz ks. Kan. Józef Chorębała z dekanatu czemiernickiego, który wygłosił homilię.
Ksiądz celebrans swoją naukę poświęcił świętemu Izydorowi. Wskazywał na jego ogromną rolę we współczesnym świecie oraz nieustającą aktualność jego przykładu w obecnych czasach. Izydor żył w Hiszpanii na przełomie XI i XII wieku. Urodził się w Madrycie  ok. 1080 roku. Był bardzo pobożny, jego życie wypełniała ciężka praca na roli, modlitwa, miłosierdzie względem ubogich i oddanie Matce Bożej, dzielił się z ubogimi wszystkim, co miał. Swoją postawą naznaczoną wielką  pobożnością, ciężką pracą, skromnością oraz pokorą zjednywał sobie ludzi. Potrafił łączyć modlitwę z pracą, stając się tym samym wzorem dla innych. W modlitwie odnajdywał radość i spokój, czerpał z niej siły nie tylko do wytężonej pracy, ale i do wspomagania bliźnich. Jego wstawiennictwu polecano się w najcięższych przypadkach, często doznając cudownych jej skutków. Tego doświadczył nawet gospodarz, u którego pracował - Juan Vargas - jego córka po długiej i ciężkiej chorobie umarła. Stroskani rodzice poprosili o pośrednictwo Izydora. Ujęty wielką litością nad smutkiem swoich gospodarzy, Izydor upadł na kolana, a po chwili gorącej modlitwy wskrzesił dziewczynkę.
Izydor zmarł  15 maja 1130 roku. Pochowano go na cmentarzu św. Andrzeja w Madrycie. W 1170 roku jego śmiertelne szczątki przeniesiono do kościoła, w którym jako dziecko otrzymał chrzest. Cuda jakie działy się na jego grobie ściągały mnóstwo pielgrzymów. Po blisko 500 latach wydobyto jego ciało. Okazało się, że pachniało wonnościami i przez ten czas nie poddało się rozkładowi.
Ksiądz Chorębała zachęcał do czerpania wzoru z życia i postawy św. Izydora. Na jego przykładzie widać, że każda praca może dać człowiekowi dużo satysfakcji i być twórcza wtedy, kiedy jest wykonywana z miłością. 
 
Suma odpustowa zakończyła się litanią do św. Izydora i procesją z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni.
 
Modlitwa do św. Izydora
 
Panie Boże Wszechmogący,
Stworzycielu wszechświata i Ojcze nasz, dałeś mi we władanie świętą matkę ziemię, każesz mi ją uprawiać, orać, siać i zbierać, aby uzyskać plony, każesz mi hodować zwierzęta, aby te wytwory Twojej hojności w przyrodzie i mojej pracy służyły za pokarm ludziom; daj mi umysł sprawny i zdrowy, bym mógł czynić dobrze, daj mi serce prawe, bym wytwarzał zdrową żywność i na tyle obfitą, by żywić tych, którzy pracują w innych zawodach; daj mi umysł światły i serce szerokie, abym rozumiał, że pierwszą i najważniejszą rzeczą jest nie szkodzić nikomu, ani ludziom, ani przyrodzie, a potem dopiero abym mół zapewnić taką ilość pokarmu, by służył wszystkim, którzy go potrzebują.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
  • Maryjo, Matko dobrej rady, wspomagaj moje rozumienie i moja pracę!
  • Święty Izydorze, patronie naszej trudnej pracy, naucz mnie łączyć modlitwę z wysiłkiem!

Odpust parafialny ku czci św. Izydora

10 maja 2015

Powrót
Ogłoszenia parafialne
Ks. proboszcz składa podziękowania parafianom za bieżące utrzymywanie czystości w świątyni.
Porządek Mszy Św.
 
 
Dni powszednie
Msze św. - godz. 700

Niedziele i Święta
Msze św. - godz. 900 i 1100 
Kalendarz
Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Liczba odwiedzin: 14315068
© 2012 Parafia rzymskokatolicka pw. MB Częstochowskiej w Giełczwi. Realizacja Sulimo