Aktualności
Zdjęcie Artykułu

Listopad - czas szczególnej pamięci o zmarłych...

Jest takie miejsce, które pomimo listopadowej, często szarej i deszczowej pogody, staje się miejscem najbardziej ruchliwym i kolorowym . 1-go i 2 - go listopada to właśnie nekropolie i mniejsze cmentarze stają się miejscem spotkań całych rodzin. Dzień Wszystkich Świętych i następujący po nim Dzień Zaduszny są wyjątkowymi dniami w roku, w których szczególną pamięcią i modlitwą otaczamy tych, którzy już odeszli do wieczności. To właśnie pamięć o zmarłych i wewnętrzna potrzeba okazania im szacunku i miłości sprawia, że każdego roku tysiące ludzi przemierza setki kilometrów by, w myśli starej, polskiej tradycji, w dniu Wszystkich Świętych zapalić znicz na grobie, złożyć kwiaty i odmówić modlitwę. W większości religii ze świętem zmarłych związany jest ogień symbolizujący pamięć, wdzięczność i modlitwę. Ma on także na celu oświetlanie drogi zmarłym, spalenie ich grzechów i odpędzenie demonów. Zaduszki - rzeczywiste Święto Zmarłych, często jest mylone z dniem Wszystkich Świętych. Tego dnia katolicy modlą się za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Dzień Wszystkich Świętych od 610 do 731 roku naszej ery obchodzono 1 maja, dopiero Papież Grzegorz III, w 731 roku, przeniósł to święto na 1 listopada. Święto Wszystkich Świętych wprowadził dla całego kościoła papież Grzegorz IV w 834 roku jako symbol pamięci o zmarłych.

Powrót
Ogłoszenia parafialne
Ks. proboszcz składa podziękowania parafianom za bieżące utrzymywanie czystości w świątyni.
Porządek Mszy Św.
 
 
Dni powszednie
Msze św. - godz. 700

Niedziele i Święta
Msze św. - godz. 900 i 1100 
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Liczba odwiedzin: 13653542
© 2012 Parafia rzymskokatolicka pw. MB Częstochowskiej w Giełczwi. Realizacja Sulimo