Aktualności
Zdjęcie Artykułu

Dożynki parafialne i odpust ku czci MB Częstochowskiej

Koniec sierpnia to tradycyjnie w Parafii Giełczew czas dziękczynienia za zebrane plony w połączeniu z odpustem ku czci MB Częstochowskiej. W tym roku uroczystości odbyły się 26 sierpnia, gromadząc w kościele parafialnym licznych wiernych parafian i gości.
 
 
Uroczystą Mszę św. rozpoczął gospodarz Parafii ks. Krzysztof Stanicki witając zebranych wiernych oraz przedstawiając głównych księży celebrantów w osobach ks. kan. Józefa Chorębały z Parafii w Czemiernikach oraz ks. kan. Stanisława Góry – byłego proboszcza m.in. z sąsiedniej parafii Wysokie oraz Bychawki.
Ks. kan. Józef Chorębała przewodniczył całej liturgii natomiast ks. kan. Stanisław wygłosił przebogatą merytorycznie homilię zaczynając ją wierszem Jana Lechonia „Matka Boska Częstochowska”:
 

„….O Ty, której obraz widać w każdej polskiej chacie 
I w kościele i w sklepiku i w pysznej komnacie, 
W ręku tego, co umiera, nad kołyską dzieci, 
I przed którą dniem i nocą wciąż się światło świeci. 
Która perły masz od królów, złoto od rycerzy, 
W którą wierzy nawet taki, który w nic nie wierzy, 
Która widzisz z nas każdego cudnymi oczami, 
Matko Boska Częstochowska, zmiłuj się nad nami!...” 

W dalszej części homilii ks. Stanisław przytoczył historię Polski od czasów założenia klasztoru na Jasnej Górze po czasy współczesne ukazując zagrożenia i problemy nękające Naród Polski oraz zbawienny wpływ Matki Bożej Częstochowskiej. To właśnie na Matkę Jasnogórską Polacy mogli liczyć w trudnych dla Polski chwilach i doświadczać Jej zbawiennych cudów. Pod koniec liturgii ks. Józef poświęcił przepiękne wieńce dożynkowe wykonane przez mieszkańców Parafii jako dziękczynienie za zebrane tegoroczne plony. Miłym akcentem dożynek parafialnych było wspólne dzielenie się chlebem.   

Odpust ku czci MB Częstochowskiej i dożynki parafialne

26 sierpnia 2018r.

Powrót
Ogłoszenia parafialne
Ks. proboszcz składa podziękowania parafianom za bieżące utrzymywanie czystości w świątyni.
Porządek Mszy Św.
 
 
Dni powszednie
Msze św. - godz. 700

Niedziele i Święta
Msze św. - godz. 900 i 1100 
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Liczba odwiedzin: 13653627
© 2012 Parafia rzymskokatolicka pw. MB Częstochowskiej w Giełczwi. Realizacja Sulimo