Aktualności
Zdjęcie Artykułu

Adwent - radosne oczekiwanie na przyjście Chrystusa

Adwent jest to czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa. To również szczególny okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.
 
Szczególnym wyrazem uwielbienia dla Maryi są roraty odprawiane ku jej czci podczas adwentu. Nazwa roraty wywodzi się od łacińskich słów introitu „rorate cæli desuper" („spuśćcie rosę niebiosa"). Msze święte roratnie odprawiane są o wschodzie słońca przez cały adwent. Są to tak zwane Msze wotywne do Najświętszej Maryi Pannie będące jednym ze znaków szczególnej obecności Maryi w okresie adwentu, gdyż to Ona oczekiwała Mesjasza w sposób wyjątkowy. Z roratami związany jest zwyczaj zapalania specjalnej białej świecy ozdobionej mirtem, nazywanej roratką, symbolizującej Maryję, która jako jutrzenka zapowiada przyjście pełnego światła - Chrystusa.
Z adwentem związany jest także zwyczaj umieszczania w kościele wieńca z czterema świecami oznaczającymi cztery niedziele adwentu. Z upływem kolejnych tygodni podczas rorat zapala się odpowiednią liczbę świec. Świece i lampiony tak często używane w liturgii adwentowej wyrażają czuwanie. Światło jest też wyrazem radości z bliskiego już przyjścia Chrystusa.
Bóg tak bardzo umiłował człowieka, że dał mu swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Łaskę tę każdy z nas musi osobiście przyjąć, dlatego też wykorzystajmy szanse, jakie daje nam adwent na przygotowanie się na godne przyjęcie Chrystusa.

W kościele parafialnym w Giełczwi msze święte roratnie odprawiane są codziennie o godz. 7.00.

Powrót
Ogłoszenia parafialne
Ks. proboszcz składa podziękowania parafianom za bieżące utrzymywanie czystości w świątyni.
Porządek Mszy Św.
 
 
Dni powszednie
Msze św. - godz. 700

Niedziele i Święta
Msze św. - godz. 900 i 1100 
Kalendarz
Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Liczba odwiedzin: 14314011
© 2012 Parafia rzymskokatolicka pw. MB Częstochowskiej w Giełczwi. Realizacja Sulimo