Aktualności
Zdjęcie Artykułu

1 listopada - święto zadumy

Kościół katolicki tego dnia uroczyście świętuje znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych. Dzień 1 listopada wyraża powszechne powołanie do świętości, wskazuje na hojność Pana Boga i pogłębia nadzieję, że wszelkie rozstanie nie jest ostateczne, bo wszyscy są zaproszeni do domu Ojca.
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje się, poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę, ciągła wymiana dóbr duchowych. W tej łączności wyraża się Świętych Obcowanie.
Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.
2. Być w stanie łaski uświęcającej.
3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze nasz”, “Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.
 
Jak pomóc zmarłym?
1. Ofiarowanie w ich intencji Mszy św. i Komunii św.
2. Przebaczenie zmarłemu wszystkiego, czym wobec nas zawinił.
3. Post, jałmużna, ofiarowane odpusty.
4. Modlitwa, w tym modlitwa wypominek.
 
Wszystkie działania podejmowane w intencjach zmarłych powinny miec źródło w odkupieńczej ofierze Chrystusa - tylko wówczas nasza modlitwa i ofiara będą dla nich pomocne. Ważne są kwiaty, znicze, troska o groby będące symbolem pamięci o tych, którzy odeszli, przypomnieniem celu ludzkich dążeń, jednoczeniem rodzin. Miejmy świadomośc, że to jednak za mało. Wiara w “świętych obcowanie” wyrażana w codziennej modlitwie niesie jedyną w swoim rodzaju szansę, aby pomóc naszym bliskim zmarłym w osiągnięciu pełni zbawienia.
Odpust zupełny to niezwykła chwila w życiu chrześcijanina. To właśnie za sprawą tego aktu Bóg przychodzi i naprawia zło będące skutkiem ludzkiego grzechu. Za sprawą odpustu zupełnego możemy pomóc zmarłym. Zastanów się… Komu możesz „ofiarować Niebo”?
 
Msze Św. 1 i 2 listopada w kościele parafialnym w Giełczwi:
1 listopada (Wszystkich Świętych): Msze św. o godz. 8.00 i 10.00. Po Mszy św. z godz. 10.00 procesjonalne przejście na cmentarz.
2 listopada (Dzień Zaduszny): Msze św. o godz. 8.00 i 10.00. Po Mszy św. z godz. 10.00 procesjonalne przejście na cmentarz.

Powrót
Ogłoszenia parafialne
Ks. proboszcz składa podziękowania parafianom za bieżące utrzymywanie czystości w świątyni.
Porządek Mszy Św.
 
 
Dni powszednie
Msze św. - godz. 700

Niedziele i Święta
Msze św. - godz. 900 i 1100 
Kalendarz
Maj 2024
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Liczba odwiedzin: 13653892
© 2012 Parafia rzymskokatolicka pw. MB Częstochowskiej w Giełczwi. Realizacja Sulimo