"Wielkie wydarzenia zbawcze"

W wydaniu tygodnika "Niedziela" z dnia 3 marca 2019 ukazał się artykuł dot. Parafii Giełczew. Autor tekstu nawiązał do odbywających się w naszej Parafii rekolekcji Źródło, peregrynacji kopii Krzyża Trybunalskiego oraz sakramentu bierzmowania udzielonemu młodzieży przez ks abp Stanisława Budzika.

Po krótkiej przerwie, na szlak peregrynacji wróciła kopia Krzyża Trybunalskiego.
Rekolekcje „Źródło” przeżyła parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Giełczwi. - Nasza parafia przeżywa wielkie wydarzenia zbawcze - mówił proboszcz ks. Krzysztof Stanicki, witając 9 lutego abp. Stanisława Budzika. - Rekolekcje „Źródło” przygotowały nas do nawiedzenia Krzyża Trybunalskiego i do dzisiejszej uroczystości. To czas głębokiej modlitwy, refleksji nad życiem, w które zawsze wpisany jest krzyż - podkreślał. Przybywającego do parafii po raz pierwszy abp. Budzika powitali rodzice kandydatów do bierzmowania, podkreślając, że ta obecność przypomina apostolski fundament wiary „In virtute Crucis” i dalsze czuwanie nad wiarą dzieci. W imieniu duchowieństwa dekanatu turobińskiego o pasterskie błogosławieństwo prosił dziekan ks. Władysław Trubicki.

Przy gościńcu aniołów
Z nadzieją o przygotowanej przez Księdza Proboszcza młodzieży opowiada dyrektor szkoły. - Zauważyłam, iż kandydaci bardzo poważnie podeszli do tego ważnego dla każdego wierzącego człowieka wydarzenia. Młodzież zdawała sobie sprawę, iż przez ten sakrament jeszcze ściślej zwiąże się z Kościołem. Uczniowie oraz ich najbliżsi byli bardzo przejęci w tym niezwykle istotnym dla nich oraz całych rodzin i szkoły dniu. Jako dyrektor, nie mogłam nie uczestniczyć w tym momencie ich życia. Staram się być zawsze z nimi. Pamiętam jeszcze, z jak wielkim przejęciem zostali przyprowadzeni przez rodziców do kościoła, aby przyjąć do swego serca po raz pierwszy w życiu Komunię św. Minęło kilka lat, a oni nadal, kierowani przez najbliższych, duszpasterzy, nauczycieli i wychowawców, nie odwrócili się od Boga. Wręcz przeciwnie, bo uważam, że ich wiara się umocniła. Dowodem jest dzisiejsza obecność na Mszy św. i pragnienie przyjęcia sakramentu bierzmowania - mówiła Agnieszka Bartnik-Zając, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka w Giełczwi.
- Z Chrystusowego Krzyża płynie łaska miłosierdzia i moc Ducha Świętego, którego dzisiaj szczególnie wzywamy dla naszych kandydatów drogi dojrzałości chrześcijańskiej. Niech uroczyste pożegnanie Krzyża będzie drogą do radości Zmartwychwstania! - życzył Ksiądz Arcybiskup, przypominając o godnym przygotowaniu do Wielkiego Postu i świąt wielkanocnych.
Pasterz przypomniał rangę relikwiarza „żywej cząstki Ołtarza naszego odkupienia i znaku radykalnego miłości Boga do człowieka; krzyża, który jest wołaniem o miłość oraz drzewem pulsującym pełnią życia i zbawienia”. O krzyżu, który dla starożytnego psalmisty był jak drabina Jakuba i gościniec aniołów, mówi wierność naszych praojców i tysiącletnie dzieje polskiej kultury. Metropolita podkreślał aspekty dziękczynienia, które związane są integralnie z Eucharystią i wszystkimi siedmioma sakramentami.

Dar Wieczernika
- Chcemy dziękować za dar Ducha Świętego, który jest szczególnym darem Wieczernika i Chrystusa Zmartwychwstałego. Duch Święty uczy nas modlitwy i zapewnia jej skuteczność. Jest wielkim budowniczym wspólnoty Kościoła: umacnia naszą jedność i rozlewa Bożą miłość w sercach wiernych - mówił Ksiądz Arcybiskup, podkreślając jak fundamentalnym spoiwem Kościoła jest Duch Święty.
- Obecność Ducha Świętego poznajemy w dziełach, które czyni. Porównujemy Go do wichru: niewidzialny, ale wieje a taką mocą, że potrafi wyrywać drzewa z korzeniami. Jak oddech, którego nie widać, ale bez niego możemy przeżyć jedynie chwilę. Obrazem może być przeniknięty Nim do głębi człowiek: uduchowiony i uświęcony tak, że promieniejący Duchem Świętym. Każdy ochrzczony i bierzmowany może być nazwany znakiem Ducha Świętego, który w nim mieszka jak w świątyni - powiedział abp Budzik, życząc konfirmowanym, aby Zmartwychwstały uczynił z nich chrześcijan dojrzałych, odpowiedzialnych i konsekwentnych.
Widzialnym znakiem tej woli były dary ołtarza: świeca jak Jego światło, siedem róż jak dary Ducha, stuła - symbol władzy kapłańskiej oraz chleb, wino i woda. Na zakończenie bierzmowani poprosili o poświęcenie pamiątkowych krzyżyków, „błogosławionych śladów na drodze dojrzałego życia wiary, która prowadzi do zachwytu odkrywania Jezusa Chrystusa”.

Źródło: niedziela.pl

Grudzień 2019