Rozpoczął się Wielki Post

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych.

Środa Popielcowa – jest to dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty.  Ta uroczystość ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą w w tym dniu słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. W Środę Popielcową – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta).

Okresy i dni pokuty są w Kościele katolickim specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, dobrowolnych wyrzeczeń, jakimi są post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”, a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie  wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.
Warto w okresie Welkiego Postu brać udział w specjalnych nabożeństwach pokutnych: Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej. W Parafii Giełczew Droga Krzyżowa jest odprawiana w każdy piątek o godz. 15.00 natomiast Gorzkie Żale naprzemiennie po niedzielnych Mszach Św.

Kwiecień 2022