Adwent - czas oczekiwania na przyjście Pana

Rozpoczął się Adwent, czyli czas radosnego oczekiwania na przyjście naszego Pana Jezusa Chrystusa. Jest to czas przygotowań do Bożego Narodzenia, ale i Paruzji – powtórnego przyjścia Chrystusa na końcu czasów.

Pamiętajmy, by w tym okresie liturgicznym zadbać nie tylko o czystość oraz wystrój mieszkań i domów, ale i, a nawet w szczególności o swoje serca. Przygotujmy swoje serca na przyjście Pana. Służyć temu może codzienny udział w Mszach świętych roratnich, w naszej Parafii codziennie o godz. 700 w czasie Adwentu, odprawiane są specjalne Msze św. roratnie. W związku z tym zmieniony został porządek niedzielnych Mszy Św, nie będzie Mszy o godz. 900, natomiast Nabożeństwa odprawiane są o godz. 700 i 1100.
Pamiętajmy także o udziale w rekolekcjach adwentowych, czuwaniach modlitewnych i sakramentalnej spowiedzi - nie odwlekajmy jej na ostatni moment. „Czuwajcie i bądźcie gotowi, bo w chwili w której się nie domyślacie Syn Człowieczy przyjdzie” (Mt 24,42).

Szczególnym symbolem Adwenu jest wieniec adwentowy - ustawiany przy ołtarzu. Umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy. W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Wieniec wyobraża jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia.

Czerwiec 2019